Kan DeğerleriKan değerleri, doktor tarafından hastaya doğru teşhis konulmasına yardımcı olabilecek, kan tahlili içerisindeki değerleri anlatmaktadır. Bu değerler tanıya yardımcı olan bir etken olarak görülmektedir. Kan değerleri yorumlanırken hastanın fiziki ve genel durumunun dikkate alınması gerekir. Tek başına bu değerler sadece bilgi sahibi olmamıza yarar.

Kan tahlilinde incelenecek değerler nelerdir?

Tahlil sonuçlarında oksijen taşıyan eritrositler yani kırmızı kan hücreleri ile hastalıklarla savaşmamızı sağlayan lökositler yani beyaz kan hücrelerinin büyüklükleri ve sayıları incelenmektedir. Kırmızı hücrelerde bulunan hemoglobin oksijen taşımaktadır. Bu hücrelerin düşmesi sonucunda oksijen taşınamaz. Yapılan tahlillerin yabancı terimlerle gösterilmesinin sebebi, cihazların yurt dışından  satın alınmasıdır. Bunların dışında böbrek, karaciğer, yağ ve şeker gibi birçok değer kan tahlili yapılarak incelenebilir.

Kırmızı kan hücreleri (Eritrositler)

RBC (Red Blood Cells): Bu değer oksijen taşımakta olan hücrelerin sayısını vermektedir. Değerin düşük çıkması anemi rahatsızlığına veya kan kaybına yorumlanacaktır. Değeri yüksek çıkarsa, KOAH, polisitemi rahatsızlığı, yüksek yerlerde oturma gibi sebeplerden kaynaklanabilir.

MCV (Mean Corpuscular Volume): Bu değer oksijen taşıyan hücrelerin ortalama büyüklüğü olarak değerlendirilir. Değer düşükse kırmızı hücrelerin küçük olduğu, yüksekse hücrelerin genişlediği düşünülür. Demir eksikliğine bağlı anemilerde değer küçülür, B12 vitamin eksikliğinden kaynaklanan anemilerde ise değer yüksek çıkar. Bunlar örnek verdiğimiz rahatsızlıklardır. Pek çok tanıya yardımcı olacak değerler arasında yer alırlar. 

Hb (Hemoglobin): Kan içerisinde bulunan hemoglobin miktarını gösteren değer, anemilerin tanısında önem taşımaktadır.

MCH: Kırmızı hücrelerdeki hemoglobin miktarını gösteren değerdir.

Hct (Hematokrit): Kanda bulunan hemoglobin ve eritrosit miktarlarını veren değerlerdir. Düşük çıktığı durumlarda anemi, lösemi ve kan kayıplarını gösterirken, ishal gibi su kayıplarında ya da polisitemi rahatsızlığında değerler yüksek çıkar.  

PLT (Platelets): Kanda pıhtılaşmayı sağlayan hücreleri gösteren değerlerdir. 

Beyaz kan hücreleri (Lökositler)

WBC (White Blood Cells - Leukocytes): Kandaki savunmayı sağlayan, bağışıklık hücresi olan lökositlerin toplamını veren bir değerdir. Değerin yüksekliğinde enfeksiyon varlığı ve kronik iltihabik hastalıkları işaret eder. Lösemi hastalarında da bu değer yüksek çıkar. Değerin düşüklüğünde lökosit yapımını bozan sorunların varlığı gündeme gelir. Kanser türlerinde, kemik iliği rahatsızlıklarında, AİDS hastalıklarında değerler düşük çıkmaktadır.

PNL (Nötrofiller): Bu değerin yüksek çıkması durumunda bakteri kaynaklı enfeksiyonların varlığı düşünülür.

Kan Değerleri

Lymphocytes (Lenfositler): Bu değer AİDS hastalığında düşerken, viral yollu enfeksiyonlarda yükselmektedir.

Eosinophils (Eozinofiller): Kanda ki bu değerin yüksekliği alerji ve parazit kaynaklı hastalıkları çağrıştırır.

Kan tahlili ile incelenebilecek biyokimyasal parametreler nelerdir?

SEDİMANTASYON: Kanın çökme hızını gösterir bir değerdir. Romatizmal hastalıklarda, kan hastalıklarında, iltihabik oluşumlarda yüksek çıkan değer, kan yapımının fazla olduğu durumlarda düşük çıkmaktadır.

Üre-Bun-Kreatinin: Böbreklerin işlevini gösteren bir değerdir. Böbrek yetersizliği olduğunda yüksek çıkmaktadır. 

Ürik asit: Protein yıkımı olduğunda yüksek çıkar. Gut hastalığı ve böbrek hastalıklarında değer yüksektir. Protein ağırlıklı beslenenlerde ve doku yıkımlarında yüksek olma olasılığı fazladır.

AST - ALT: Karaciğer fonksiyonlarının izlendiği bir değerdir. Yüksek alkol alanlarda, kalp ve kas hastalığı olanlarda yüksek çıkmaktadır. 

GLUKOZ: Kandaki şeker oranını göstermektedir.

HbA1c: Hastanın son birkaç aylık şeker ortalamalarını gösteren değerdir.

GGT-ALP: Karaciğer ve safra hastalığı olanlarda yüksek çıkan değerlerdir. ALP kemik hastalığı olanlarda da yüksek çıkmaktadır. Hamilelerde ve çocuklarda yüksek çıkması normal sayılır. 

KOLESTEROL - TRİGLİSERİD: Kandaki yağ oranlarını gösteren değerlerdir. HDL Yararlı kolesterolü, LDL Zararlı kolesterol değerlerini verir. 

LDH-CK-CPK=CK MB, TROPONİN, MYOGLOBİN, AST: Kalp hastalıklarını belirleyen değerlerdir. Ayrıca kas hastalıklarında da değerler yüksek çıkmaktadır. LDH değeri kan hastalıkları ile tümörlerde yüksek olabilir.

T PROTEİN- ALBÜMİN: Kandaki proteinleri gösteren değerlerdir.

LİPAZ-AMİLAZ: Pankreasa ait hastalıkların belirlenmesinde rol oynayan değerlerdir. Farklı hastalıklar için de önemi olan değerler arasında yer alır.

Na-K-Ca-Mg-P: Kanda bulunan tuz oranlarını gösteren değerlerdir. Bu değerlerdeki farklılıklar, birçok hastalığın tanısının konmasına yardımcı olur.

Demir-Demir bağlama kapasitesi-Ferritin: Demir ve kan düzeylerini gösteren değerlerdir.

CRP: Yeni oluşmakta olan enfeksiyonun ya da inflamasyonun belirtisidir.

FT3, FT4, TSH: Tiroid bezi ile ilgili bilgiler veren kan değerleridir.

PT, PTT, İNR: Kan pıhtılaşma düzeylerini veren değerlerdir.

HBsAg, AntilHBs: Hepatit B sorgulaması yapılabilen değerdir.

Anti HCV: Hepatit C sorgulaması yapılabilen değerdir. 

Yayınlanma Tarihi : 15.01.2014 14:21:15

Kan Değerleri Yorumları
İsminiz 
Yorumunuz 
Güvenlik 
 Kırmızı renk ile yazılan sayıyı girin
   

2 Yorum Yapılmış "Kan Değerleri"

yusuf ışıldak

Cevap Sayısı: 0
merhaba benim kan değerlerim 12-6 çıkıyor neler yapmalıyım. şimdiden teşekkürler.

2015-12-28 / Kullanıcı oyu: 4,5

Rahile

Cevap Sayısı: 0
benim kanim -2.kocamin kani +1 dir.Rhogam iynesi vurmak lazimmi?

2015-10-07 / Kullanıcı oyu: 4,5

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar

Neut

Neut, nötrofil olarak da bilinen, vücut savunmasında görev alan beyaz kan hücrelerindendir. Beyaz kan hücreleri (akyuvarlar) vücudumuzun bağışıklık sistemi elemanlarından olup bizi enfeksiyonlara karşı koruyan hücrelerdir. Bunlar...

A Rh

A Rh; İnsan vücudunun en önemli maddesi olmazsa olmazı olan kan vücudumuzun %7 ini oluşturur. Bir damla kan bile insan hayatında köklü değişim yaratabilir. Damarlarımızda dolaşan kanın görevi hücrelere oksijen ulaştırmaktır. Ayrıc...

0 Rh

0 Rh, Kan grupları içerdikleri antijenlere göre isimlendirilirler. Bu antijenler A ve B kan grubu antijenleridir. A kan grubu A kan grubu antijenini, B kan grubu B kan grubu antijenini ve AB kan grubu A ve B kan grubu antijenlerin...

Rh Faktörü

Rh faktörü, kandaki alyuvarların yüzeyindeki proteine denir. Kişinin kanında Rh faktörü olursa, kan grubunun yanın Rh (+) yani pozitif, bulunmuyorsa Rh (-) yani negatif ibare konur. Yani B Rh (+) ya da B Rh (-) olarak tanımlanır....

Kan Kanseri Tedavisi

Kan Kanseri Tedavisi, Kanda, kan yapıcı ve diğer organlarda anormal kan hücrelerinin kontrolsüz olarak çoğalmasıyla ortaya çıkan bir hastalık türüdür. Tıp dilinde lösemi yada lökoz olarak adlandırılır. Vücudun kemik iliği ve lenf ...

Kan Transfüzyonu

Kan Transfüzyonu, bir kişiden diğerine damar içi yoluyla kan transfer edilen yaygın ve güvenli bir uygulamadır. Kan Transfüzyonu genellikle ciddi bir cerrahi operasyon ya da yaralanma sonucu kaybedilen kanı geri kazandırmak amacıy...

Kan Pıhtısı

Kan Pıhtısı, Kanın kesilen bir damardan dışarı akmasının, organizma tarafından engellenmesi olayına kan pıhtılaşması denir. Pıhtılaşma olayını inceleyen bilim adamları son yıllarda birtakım yeni bulgular elde etmişlerdir. Bu bulgu...

Kan Şekeri

Kan Şekeri, Her insanın vücudunda, midenin arka tarafında, pankreas diye adlandırılan bir bez vardır. Bu bez sayesinde insanın vücudundaki kan şekerini dengede tutmaya yarayan hormonları salgılar. Bu salgılanan hormonların birisi ...

Kan Bağışının Önemi

Kan Bağışının Önemi, Kan üretilemeyen bir dokudur ve halen tek kaynağı sağlıklı bağışçılardır. Kan bağışının hem toplumsal hem de kişisel açıdan çok önemlidir. Şayet kan verilir ise vücut yeni kan üretir ve vücut için çok yararlıd...

Kan Vermenin Faydaları

Kan Vermenin Faydaları, Kan vermenin hem toplumsal hem kişisel açıdan önemi büyüktür. Şayet kan verir isek vücut yeni kan üretmeye başlar ve bu vücut için çok yararlıdır. Kan vermek, kişinin gençleşmesini sağlayarak aynı zamanda d...
#Gizlilik İlkeleri | Güvenlik İlkeleri | İletişim | Site Haritası |RSS Kaynağı| Yardım Forumları

Kan Grupları, Sitede yer alan grafiklerin tüm hakları saklıdır. Kopyalayanlar hakkında yasal işlem yapılacaktır. Sitede yer alan bilgiler sadece bilgilendirme amaçlı olup, kullanımına, uygulanmasına, satın alınmasına, delil gösterilmesine veya tavsiye edilmesine aracılık etmez. Sitemizdeki bilgiler, hiç bir zaman kesin bilgi kaynağı olmayıp, kullanıcılar tarafından eklenmiştir veya yorumlanmıştır. buradaki bilgiler sitemizin asıl görüşlerini içermeyebileceği gibi hiçbir taahhüt ve tavsiye yerine de geçmez.

DMCA.com

Temmuz - 2018