Kan Kanseri BelirtileriKan Kanseri Belirtileri, Kanda, kan yapıcı dokuların ve diğer organların anormal kan hücrelerinin kontrolsüzce çoğalarak oluşan bir hastalık türüdür. Tıbbi yönde lösemi yada lökoz olarak geçmektedir. Sebebinin tam olarak bilinmemesiyle birlikte çeşitli kimyevi ajanlarının da, radyasyonun, virüs isimli bu mikrobun hastalığın oluşumunda rol oynarken bazı genetik yapısının hastalıkların da, hastalığa yatkınlığını derecesinin yüksek olduğu gözlemlenmiştir. Kan kanserinde hücre tiplerine göre (myeloit, lenfoit gibi) ve hastalığın süresince (müzmin ve had) çeşitleri bulunmaktadır. Bazen bu tipler daha hızlı ilerleyerek kötü sonuçlar doğurmaktadır. Lösemi hastalığında, halk arasında kan kanseri olarak bilinmektedir. Çocuklarda görüldüğü kanser türlerinin 3'te 1'i Lösemi Kanseri hastalığı oluşturmaktadır. Çocukluk döneminde löseminin tipleri diğer kanser tiplerine göre daha sık görülür. Etkilenen hücrelerin tipine göre myeloid ve lenfositer olarak kendi içinde de ikiye ayrılan hücre yapısına göre yapılan sınıflandırma özellikle hastalığın akut biçimlerinde daha ender olarak öteki hücre tipleri de etkilenmektedir.

Kan kanserinin nedenleri; Kan kanserinin nedeni tam olarak bilinememektedir. Lösemi, vücudun kan üretimini gerçekleştiren kemik iliğindeki ana hücrelerdeki değişim sonucunda olgunlaşmamış kan hücrelerinin bir artış olması ve bu hücrelerin hızla yayılmasıdır.

Kan kanserinin belirtileri; Kanserin belirtilerini öğrenmek hastalığın erken teşhisi açısından oldukça önemlidir. Fakat bu belirtilerde biri yada daha fazlasına sahip olması kişinin kanser olduğu anlamını da taşımaz.

 • Ateş, kanserde sıklıkla görülür, ancak genelde ileri evre kanserler ile ilişkilidir. Kan kanseri ve lenf bezleri tümörlerin ilk başında belirti olarak ortaya çıkmasıdır.
 • Açıklanamayan kilo kaybı, genelde kanserin, özellikle mide, pankreas, yemek borusu (ösefagus) kanseri ve akciğer kanseri gibi, ilk belirtisi olarak açıklanamayan kilo kaybıdır.
 • Halsizlik, kan kanseri yada kansızlığa neden olan mide yada kalın bağırsak kanseri gibi kanserlerde erken görülmektedir. Halsizlik kanserin izlemini tahmin etme konusunda önemli unsurdur.
 • Ağrı, kemik yada testis tümöründe ilk belirtisi olabiliyor ama genelinde ileri evrede kanserin belirtisi olarak kabul edilir.
 • Memede yada vücutta hissedilen kitleler, genelde meme, testis, lenf bezi yada yumuşak doku tümörleri cilt altında bir yumru yada şişlik ile görülebilmektedir.
 • Kanama, olağandan öte kanamanın kanserde erken yada geç dönemlerinde var olmasıdır. Balgamda kan görülmesi akciğer, dışkıda kan görülmesi kalın bağırsak, idrarda kan görülmesi idrar torbası (mesane), zamansız vajinal kanama ise rahim ağzı (serviks) kanserine öncüdür.
 • Cilt değişiklikleri, cilt tümörleri dışında iç organ tümörlerini yaratmıştır. Bazı kanserde sarılık, ciltte koyulaşma yada ciltte kızarıklık olabilmektedir.
 •  Dışkılama yada idrar yaparken değişiklik, uzun süreçli kabız, ishalde yada dışkı boyutunun değişik kalın bağırsak kanserine yenilir
  Kan Kanseri Belirtileri

  İdrar yapıldığında sancının olması, idrarda kan görülmesi yada idrar yapma sıklığındaki değişiklik prostat yada idrar torbası (mesane) kanseri riskidir.
 • Öksürük ve horlama, inatçı ve geçmeyen öksürük akciğer kanserinde, horlama isteği ve gırtlak (larinks) kanseri riskini taşımasıdır.
 • Ben ve siğillerdeki değişiklikler, Vücudun yıllar boyunca bir ben yada siğilde şekil, boyut ve rengiyle oluşan bir değişiklik, zira melanom denilen cilt tümörünün erken teşhisi ile tedavi uygunluğunu arttırmaktadır.

Kan kanserinin tipleri nelerdir?

Hangi akvuyar türü aşırı miktarda çoğalıyor ve kanserleşme gösteriyorsa hastalık o akyuvar adıyla tanımlanmaktadır. Örneğin, lenfosit (veya lenfosittik) lösemisi, akyuvarın bir değişiği olan lenf sistemindeki lenf hücrelerine etkilemektedir. Diğer tip ise myeloid lösemi denen, myeloblastların (olgunlaşmamış kan hücreleri) aşırı üremesidir.

 • Akut Lenfositik Lösemi; (ALL) Lenfosit, lenfoblast olarak adlandırılan olgunlaşmamış kan hücrelerinin dönüşümü ile oluşur. Bunlar, lenf düğümlerinde birikmesiylei şişkinliğe yol açmasıdır. Akut lenfosittik lösemi, çocukluk çağında en sık görülen lösemidir.
 • Akut Myeloid Lösemi,; (AML) Olgunlaşmamış kan hücresi olan myeloblastların aşırı çoğalmasıyla karakterizedir. Bu hücrelerin kemik iliğinde çoğalmasıyla kan hücreleri üretilemez veya az üretir. Bu hücreler üretilmez ise enfeksiyonlar artar, kansızlık gelişir.
 • Kronik Lenfositik Lösemi; (KLL) Olgun lenfositler gibi görülmesiyle, vücudu savunamazlar. Bu hücreler, kemik iliğinde çok daha fazla üretme sağlar. Ancak koruyucu rolleri yok olur. Yetişkinlerde görülür, ağır ağır gelişir ve seyreder. Hasta yıllar boyu yaşayabilir. 50'li yaşlardan sonra görülme sıklığı artmış olur.
 • Kronik Lenfositik Lösemi, (KML) KLL gibi, olgun görünen ancak görevini yapamayan hücrelerin anormal üremesi artışı olmaktadır. Bütün normal hücreler bitene kadar bu hücre artışı sürer. Yetişkinlerde %25-60'ını oluşturur. En çok 25-60 yaşlarında görülür. Erkeklerde daha sıktır.

Kan kanseri nasıl tedavi edilir?

Lösemi umutsuz bir hastalık değildir. Son yıllarda uygulanan kemik iliği nakilleri başarılı sonuçlar vermekte ve iyi bir tedavi ve moral desteği ile hastalarda %85'e varan oranlarda iyileşmeler sağlanmaktadır.

Çocukluk çağı lösemi tedavi edilen bir hastalıktır. Hastalığın türüne göre bazı tedavi protokolleri uygulanmakta, uygun tedavi ve destekle iyi sonuçlar vermektedir.

Kemoterapi ilaç tedavisi; İlaçlar hap şeklinde iğne şeklinde olabilir  yada damardan serum içinde verilebilir. Bu ilaçların etkisiyle kötü huylu hücreler yok olur.

Radyoterapi; ışın tedavisi uygulanır.

Kemik iliği nakli; Nadiren bazı hastalar için gerekmektedir. 

Yayınlanma Tarihi : 30.04.2014 11:55:40

Kan Kanseri Belirtileri Yorumları
İsminiz 
Yorumunuz 
Güvenlik 
 Kırmızı renk ile yazılan sayıyı girin
   

0 Yorum Yapılmış "Kan Kanseri Belirtileri"


İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar

Neut

Neut, nötrofil olarak da bilinen, vücut savunmasında görev alan beyaz kan hücrelerindendir. Beyaz kan hücreleri (akyuvarlar) vücudumuzun bağışıklık sistemi elemanlarından olup bizi enfeksiyonlara karşı koruyan hücrelerdir. Bunlar...

A Rh

A Rh; İnsan vücudunun en önemli maddesi olmazsa olmazı olan kan vücudumuzun %7 ini oluşturur. Bir damla kan bile insan hayatında köklü değişim yaratabilir. Damarlarımızda dolaşan kanın görevi hücrelere oksijen ulaştırmaktır. Ayrıc...

0 Rh

0 Rh, Kan grupları içerdikleri antijenlere göre isimlendirilirler. Bu antijenler A ve B kan grubu antijenleridir. A kan grubu A kan grubu antijenini, B kan grubu B kan grubu antijenini ve AB kan grubu A ve B kan grubu antijenlerin...

Rh Faktörü

Rh faktörü, kandaki alyuvarların yüzeyindeki proteine denir. Kişinin kanında Rh faktörü olursa, kan grubunun yanın Rh (+) yani pozitif, bulunmuyorsa Rh (-) yani negatif ibare konur. Yani B Rh (+) ya da B Rh (-) olarak tanımlanır....

Kan Kanseri Tedavisi

Kan Kanseri Tedavisi, Kanda, kan yapıcı ve diğer organlarda anormal kan hücrelerinin kontrolsüz olarak çoğalmasıyla ortaya çıkan bir hastalık türüdür. Tıp dilinde lösemi yada lökoz olarak adlandırılır. Vücudun kemik iliği ve lenf ...

Kan Transfüzyonu

Kan Transfüzyonu, bir kişiden diğerine damar içi yoluyla kan transfer edilen yaygın ve güvenli bir uygulamadır. Kan Transfüzyonu genellikle ciddi bir cerrahi operasyon ya da yaralanma sonucu kaybedilen kanı geri kazandırmak amacıy...

Kan Pıhtısı

Kan Pıhtısı, Kanın kesilen bir damardan dışarı akmasının, organizma tarafından engellenmesi olayına kan pıhtılaşması denir. Pıhtılaşma olayını inceleyen bilim adamları son yıllarda birtakım yeni bulgular elde etmişlerdir. Bu bulgu...

Kan Şekeri

Kan Şekeri, Her insanın vücudunda, midenin arka tarafında, pankreas diye adlandırılan bir bez vardır. Bu bez sayesinde insanın vücudundaki kan şekerini dengede tutmaya yarayan hormonları salgılar. Bu salgılanan hormonların birisi ...

Kan Bağışının Önemi

Kan Bağışının Önemi, Kan üretilemeyen bir dokudur ve halen tek kaynağı sağlıklı bağışçılardır. Kan bağışının hem toplumsal hem de kişisel açıdan çok önemlidir. Şayet kan verilir ise vücut yeni kan üretir ve vücut için çok yararlıd...

Kan Vermenin Faydaları

Kan Vermenin Faydaları, Kan vermenin hem toplumsal hem kişisel açıdan önemi büyüktür. Şayet kan verir isek vücut yeni kan üretmeye başlar ve bu vücut için çok yararlıdır. Kan vermek, kişinin gençleşmesini sağlayarak aynı zamanda d...
#Gizlilik İlkeleri | Güvenlik İlkeleri | İletişim | Site Haritası |RSS Kaynağı| Yardım Forumları

Kan Grupları, Sitede yer alan grafiklerin tüm hakları saklıdır. Kopyalayanlar hakkında yasal işlem yapılacaktır. Sitede yer alan bilgiler sadece bilgilendirme amaçlı olup, kullanımına, uygulanmasına, satın alınmasına, delil gösterilmesine veya tavsiye edilmesine aracılık etmez. Sitemizdeki bilgiler, hiç bir zaman kesin bilgi kaynağı olmayıp, kullanıcılar tarafından eklenmiştir veya yorumlanmıştır. buradaki bilgiler sitemizin asıl görüşlerini içermeyebileceği gibi hiçbir taahhüt ve tavsiye yerine de geçmez.

DMCA.com

Temmuz - 2018